Soutěž v rétorice 18-19

        Na naší škole pokračujeme v tradicích starověkých řečníků a každý rok se tu mohou žáci utkat v rétorice. Za tímto cizím slovem nehledejte ale nějakou atletickou disciplínu, skrývá se za ním umění mluvit. Možná by se mohlo zdát, že mluvit je přeci to nejjednodušší, co můžeme po někom chtít. Chyba! Zkuste se zeptat našich soutěžících. Správně a věcně veřejně promlouvat neumí každý, někdo se to ani za celý život nenaučí. 

       Žáci soutěžili ve dvou kategoriích podle ročníků. Letos jsme měli soutěžících skutečně hodně, dokonce se zde objevily spousty odvážlivců, kteří se účastnili takového klání vůbec poprvé – rozhodně ale nebyli jen chabými vyzyvateli předchozích vítězů, ale rovnocennými soupeři. Každý si musel chvilku před svým vystoupením vylosovat pět témat, jedno z nich vybrat a pak dostal jen krátký čas na přípravu. Poté předstoupil před obecenstvo a začal hovořit. Hodnocení jsme podrobili všechny prvky mluveného projevu – od jazykové složky, gestikulace, postoje, kontaktu s publikem, srozumitelnosti, tempu, osnově vyprávění, délce atd. Nebylo vůbec jednoduché vybrat vítěznou trojici. 

        V první kategorii 6. – 7. tříd vystoupal na třetí místo Jan Jirota z 6. A, druhý skončil Tomáš Opavský ze 7. B a první místo z minulého ročníku si obhájila Irena Koloušková ze 7. B, kterou lze tímto považovat již za zkušeného a nebojácného rétora.  

        Po souboji mezi účastníky z 8. a 9. ročníku se na třetí pozici umístila Julie Baránková z 9. A, druhou příčku obsadila Michaela Pindurová z 8. A a na první místo dosáhl svým humorným vystoupením Antonín Suchomel z 8. A

        Divácká soutěž dopadla stejně a Tonda s Irčou si tedy odnesli diplomy i za hlasování mezi žáky. Na závěr bych chtěl za sebe a paní učitelku Pláteníkovou poděkovat všem, kteří se nebáli a přišli si naši netradiční soutěž vyzkoušet. Doufám, že se s mnohými a i dalšími novými potkáme příští rok.

Mgr. Michal Škamrada